تبلیغاتاوایل بهمن؛ پایان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، با اشاره به بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس، گفت: پیش‌بینی می‌شود بررسی لایحه برنامه ششم توسعه تا اوایل بهمن‌ماه در جلسات علنی مجلس پایان یابد.

وی به بررسی لایحه بودجه سال 96 در مجلس نیز اشاره کرد و افزود: تلاش می‌کنیم بررسی لایحه بودجه سال 96، بلافاصله پس از بررسی و تصویب لایحه برنامه ششم توسعه در جلسات علنی مجلس آغاز می‌شود، البته این موضوع به روند بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق بودجه 96 دارد.

سخنگوی هیئت‌‌رئیسه مجلس تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است جلسات مجلس به منظور بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، در سه شیفت کاری، به جز در روزهایی که کمیسیون تلفیق جلسه دارد، برگزار شود. 

براساس لایحه برنامه ششم توسعه که در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده، رشد اقتصادی متوسط سالیانه 8 درصد و ضریب جینی 0.34 در سال پایانی برنامه مورد تأکید قرار گرفته است؛ همچنین متوسط رشد سالانه اشتغال تا پایان برنامه ششم توسعه 3.9 درصد پیش‌بینی‌ شده است.

به گزارش تسنیم، دولت یازدهم لایحه برنامه ششم توسعه را سال گذشته تقدیم مجلس کرده بود که در این راستا کمیسیون تلفیق تشکیل شد و مصوباتی نیز داشت، اما به‌ دلیل تقارن با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برخی مصوبات نیمه‌کاره رها شد و دولت دوباره امروز لایحه برنامه ششم توسعه را برای بررسی به مجلس تقدیم کرده است.

برنامه‌های توسعه کشور، سند راهبردی اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی است که سیاست‌های کلان را در بازه زمانی پنج‌ ساله برای دولت‌ها مشخص می‌کند و دولت‌ها و مجالس نیز موظف به تهیه و تدوین قوانین سالانه براساس این برنامه‌ها هستند، به‌ عبارتی می‌‌توان گفت برنامه‌های پنج‌ ساله توسعه اهداف و استراتژی‌های کلان کشور را مشخص می‌کنند.

متن کامل لایحه برنامه ششم توسعه را اینجا مشاهده کنید. 

همچنین گزارش کامل تسنیم از روند بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/