تبلیغاتپرندگان با افزایش دمای زمین زودتر از موعد مهاجرت می‌کنند

پرندگان با افزایش دمای زمین زودتر از موعد مهاجرت می‌کنند

جامعه > محیط زیست - ایسنا نوشت: بر اساس یافته‌های یک تحقیق، پرندگان مهاجر همزمان با افزایش دمای جهان، زودتر از موعد به زادگاه خود بازمی‌گردند.

 مطابق تحقیق انجام شده توسط دانشگاه ادینبورگ، پرندگان به طور متوسط به ازای هر یک درجه افزایش دمای جهان، یک روز زودتر به زادگاه تابستانی خود بازگشته‌اند.

در این تحقیق، صدها گونه پرنده در کل پنج قاره رصد شده است. امید می‌رود که این تحقیق به دانشمندان کمک کند تا واکنش گونه‌های مختلف به تغییرات اقلیمی را پیش‌بینی کنند.

مهاجرت تابستانی بی‌هنگام پرندگان، حتی اگر زمان مهاجرتشان فقط به مدت چند روز جابه‌جا شود، ممکن است منجر به این شود که نتوانند به حداکثر منابع لازم - از جمله غذا و محل مناسب آشیانه - دست پیدا کنند.

از طرف دیگر، مهاجرت دیرهنگام نیز می‌تواند بر زمان تولد جوجه پرندگان اثر بگذارد و شانس بقاء را از آنان بگیرد.

در این تحقیق، نشان داده شده پرندگانی که به مسیرهای دور مهاجرت می‌کنند و معمولا واکنش کمتری به افزایش دما دارند، بیشتر از همه گونه‌ها متضرر می‌شوند زیرا پرندگان دیگر با زودتر رسیدن به مقصد، شرایط محیط را به نفع خود رقم می‌زنند.

تاثیرات گرمایش زمین بر جانداران

تاکوجی اوسوئی، از دانشکده علوم طبیعی دانشگاه ادینبورگ گفت: زمان فعالیت‌های مرتبط با شروع بهار - از جمله شکوفه‌زدن و زاد و ولد - برای بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری در حال تغییر است. اکنون ما جزئیات بیشتری را درباره چگونگی تغییر زمان مهاجرت در بین گونه‌های مختلف پرندگان در اختیار داریم. همچنین، می‌دانیم که این تغییراتِ زمانی در بین همه گونه‌ها یکسان نیست و با یکدیگر فرق دارد. آگاهی از این جزئیات می‌تواند به ما کمک کند که پیش‌بینی کنیم پرندگان مهاجر چگونه خود را با شرایط متغیر زادگاهشان هماهنگ می‌کنند.

تحقیق دانشگاه ادینبورگ در پی این بود که بداند گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر که از عواملی همچون تغیرات فصلی دما و میزان در دسترس بودن غذا تاثیر می‌گیرد، چگونه عادات خود را در طول زمان و با افزایش دمای زمین تغییر داده‌اند.

محققان، سوابق و اسنادی را درباره رفتار پرندگان مهاجر بررسی کرده‌اند که در بعضی موارد تا 300 سال قدمت دارند.

گونه‌های مورد تحقیق شامل پرنده‌های کوچ‌کننده به مقاصد دور (مانند چلچله) و مقاصد نزدیک‌تر (مانند دم‌جنبانک) می‌شود.

این مطالعه در مجله تخصصی «انیمال اکولوژی» منتشر شده و انجمن تحقیقات علوم طبیعی انگلیس (NERC) پشتیبان آن بوده است.

47237