تبلیغاتقیمت باورنکردنی یک مجموعه هنری / خرید مجموعه دو میلیارد دلاری تنها با ۱۰۰ میلیون دلار

قیمت باورنکردنی یک مجموعه هنری / خرید مجموعه دو میلیارد دلاری تنها با ۱۰۰ میلیون دلار

فرهنگ > تجسمی - دولت لهستان یکی از مشهورترین مجموعه آثار هنری جهان را بسیار کمتر از قیمت حقیقی آن خرید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجموعه چارتورسکی شامل ۸۶ هزار اثر هنری است که در میان آن‌ها تابلوی مشهور «بانویی با قاقم» اثر لئوناردو داوینچی و برخی تابلوهای رامبرانت هم وجود دارند.

دولت لهستان این مجموعه را با قیمت ۱۰۵ میلیون دلار خریداری کرد در حالی که قیمت واقعی آن بیش از دو میلیاد دلار است. هیئت مدیره بنیاد چارتورسکی در اعتراض به قیمت پایین تعیین شده برای این مجموعه استعفا دادند.

دولت لهستان برای خرید مجموعه به صورت مستقیم با آدام کارول چارتورسکی مالک این مجموعه مذاکره کرده و هیئت مدیره را نادیده گرفته است.

آدام کارول چارتورسکی این معامله را نشان‌دهنده حمایتش از دولت لهستان و هدیه‌ای بزرگ از جانب خود به این کشور می‌داند.

در مجموعه چارتورسکی علاوه بر آثار هنری بیش از ۲۵۰ هزار کتاب و دستنوشته‌ نیز وجود دارد که اکنون در تملک دولت لهستان هستند.

وزیر فرهنگ لهستان این معامله را نتیجه ماه‌ها مذاکره خواند.

تابلوی «بانویی با قاقم» یکی از چهار پرتره‌ لئوناردو داوینچی از زنان است. این نقاشی مربوط به سال ۱۴۹۰ میلادی در جریان جنگ‌جهانی دوم به دست ارتش آلمان نازی افتاد، اما پس از جنگ به مالکانش در لهستان بازگردانده شد.

سال ۲۰۱۴ با استفاده از تکنیک‌های تازه مشخص شد که این نقاشی حداقل دو بار تغییر داده شده و قاقم در آخرین تغییر به آن اضافه شده است.

در این مجموعه آثاری از رامبرانت و پیر آگوست رنوآر نیز به چشم می‌خورند. بخشی از این مجموعه سال‌هاست که موزه ملی کراکوف نگهداری می‌شوند.

منبع:‌ بی‌بی‌سی / ۳۰ دسامبر

58241