تبلیغاتاختتامیه ششمین دوره جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر

اختتامیه ششمین دوره جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر

فرهنگ > دین و اندیشه - مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر صبح امروز در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام سیدجواد موسوی هوایی، معاون پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر گفت: بر مبنای اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تقویت روح بررسی و تتبع و ابتکار در تمام زمینه‏ های علمی، فنی، فرهنگی و اسلامی از طریق تأسیس مراکز تحقیق و تشویق محققان لازم و ضروری است. بر این اساس سازمان تبلیغات هم به عنوان یکی از سازمان های فرهنگی وظایف متعددی در این حوزه دارد.

وی افزود: از جمله اهداف این جشنواره تکریم و پاسداشت مقام نویسندگان و محققان، گسترش فرهنگ پژوهش، شناسایی و معرفی استعدادهای برتر جهت بازتوانی علوم انسانی، اسلامی، الگوسازی برای نسل جوان، دست یافتن به تصویر واقعی از وضعیت نشر و پژوهش، ارتباط با محققان و فضلا در زمینه های پژوهشی و گسترش و تعمیق فرهنگ کتابخوانی است. نکته مهم و قابل توجه در خصوص برگزاری جشنواره این است که برگزاری آن بر حسب عادت و اینگونه نبوده که چون یک کاری شروع شده آن را به اجبار ادامه دهیم بلکه تمامی دوره های آن با درک و منطق انجام شده است.

دبیر جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر ادامه داد: پاسخگویی به نیازهای جامعه، تقدیر از فرهیختگان علم و دانش، رشد و شکوفایی استعدادها، نظریه پردازی و تولید دانش، تبیین نظریه، نتایج و دستاوردها، انتقال مفاهیم دینی به جامعه و مخاطبان از جمله ملاک ها و معیارهای برگزیده شدن آثار این جشنواره است.

موسوی هوایی در پایان اضافه کرد: کتاب های منتخب مربوط به سال های ۹۲ و ۹۳ هستند که برخی از آنها را از مراکز شناخته شده در راستای معارف اسلامی گرفتیم و برخی را هم خریداری کردیم. در مجموع ۵ هزار و ۹۷۰ اثر را مورد بررسی قرار دادیم و پس از طی چهار مرحله داوری و مکاتبه با ۱۷۰ نفر از داوران آثار برگزیده را انتخاب کردیم. شیوه داوری ها به حدی سخت گیرانه و دقیق بود که ما در خیلی از حوزه ها اثر شایسته تقدیر نداشتیم. امیدوارم در نهایت آثار ماحصل این جشنواره به کمک حجت الاسلام خاموشی در اختیار و دسترس کسانی قرار بگیرد که در حوزه های کاری خود به آن احتیاج دارد.

حجت الاسلام مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان دیگر سخنران این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از محققان و پژوهشگران و دست اندرکاران این جشنواره گفت: فضل علم بر اهل علم پوشیده نیست. روایات و آیات زیادی هم بر اهمیت فراگیری علم وجود دارد. به همین دلیل برگزاری این جشنواره ها خوب و ضروری است که در آن بیشتر محققین و پژوهشگران حرف بزنند و ما گوش دهیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه گفت: حکومت اسلامی در زمان فعلی که بعد از انقلاب شکل گرفت در میانه راه است. به همین دلیل لازم است که راجع به انقلاب اسلامی بیشتر صحبت کنیم چون سرمایه عظیمی است. امروز اگر اسلام داعیه حکومت داری نداشت دعواهای منطقه ای و جهانی کمتر بود. امروزه بسیاری از شبکه های وهابیت نسبت به تشکیل حکومت اسلامی کینه دارند و انقلاب اسلامی هم از این جدا نیست. ما باید مسیر تحقیق پیرامون انقلاب اسلامی را هموار کنیم.

وی افزود: امروزه رشته هایی مثل مهندسی اجتماعی وجود دارد که ربط مستقیم با نحوه و شئون اداره در حکومت جامعه را دارد و خوب است که به این رشته ها توجه بیشتری شود. اگر امروز پیرامون آسیب های اجتماعی مطالعه کنیم ممکن است نتوانیم به راه حل برسیم اما اگر داده ها پیش روی ما باشد امکان نسخه دادن بیشتر می شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان اضافه کرد: من فکر می کنم جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر تا حدی توانسته رسالت خود را عملی کند چون ما نسبتی با جامعه پژوهشگران نداریم بلکه به شناسایی آنها پرداخته ایم. در خصوص اینکه چرا این جشنواره دو سالانه شده است هم باید بگویم که چون دامنه زمان پژوهش باید به اندازه ای باشد که پژوهش ها قابل اعتنا باشند و پژوهشگران زمان کافی برای انجام کار داشته باشند.

در ادامه فرامرز رفیع پور، چهره ماندگار جامعه شناسی به ایراد سخنرانی پرداخت. پس از رفیع پور نصرت نیلساز نویسنده کتاب «خاورشناسان و ابن عباس»، حجت الاسلام سالاری نویسنده رمان دینی تاریخی «رویای نیمه شب» به عنوان برگزیدگان این دوره جشنواره به صورت کوتاه در مورد آثار خود توضیحاتی را ارائه دادند.

این مراسم با اهدای جوایز به برگزیدگان و منتخبان ششمین دوره جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر به پایان رسید.

/6262