تبلیغاتبازسازی شهرهای تاریخی برای اسکان مردم / طرح هر خانواده یک موزه

به گزارش گروه خبرگزاری تسنیم، محمدحسن طالبیان - معاون میراث‌فرهنگی، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد که باید کم‌کم این دیدگاه که موزه‌ها تنها باید از طریق دولتی ایجاد و اداره شوند دچار تغییر شود و به ظرفیت‌های موجود در سطح جامعه برای توسعه موزه‌های خصوصی و اتحادیه‌ها استفاده کنیم.

طالبیان در همایش یک روزه حمایت از راه‌اندازی موزه‌های غیردولتی گفت: باید کم‌کم این دیدگاه که موزه‌ها تنها باید از طریق دولتی ایجاد و اداره شوند دچار تغییر شود و به ظرفیت‌های موجود در سطح جامعه برای توسعه موزه‌های خصوصی و اتحادیه‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: توسعه فعالیت‌های موزه‌ای نشان‌دهنده فرهیختگی جامعه است و به بالندگی جامعه و توسعه پایدار کمک بزرگی می‌کند. اگرچه مالکیت مادی اشیاء مربوط به افراد می‌شود اما همه ارزش‌های معنوی این کار مربوط به کل جامعه است. گسترش و تقویت موزه‌ها علاوه بر ارزش‌آفرینی برای جامعه، می‌تواند به بحث اقتصاد مقاومتی نیز کمک شایانی بکند زیرا اقتصاد مقاومتی مبنای فرهنگی دارد.

طالبیان با تأکید بر این نکته که اقتصاد مقاومتی بر فعالیت‌های دانش‌بنیان، درون‌زا، همراه با مشارکت مردم و... استوار است گفت: این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که جریان اقتصاد مقاومتی در میراث ‌فرهنگی وجود دارد، در گذشته نیز همه شهرهای تاریخی بر مبنای این مسئله ایجاد شده‌اند.

مسیر آینده پایدار از گذشته می‌گذرد

وی با اشاره به این نکته که رویکری که در زمینه مجموعه موزه‌ها و سایت‌های تاریخی داریم به ما کمک می‌کند که منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی از طریق میراث فرهنگی محقق شود، گفت: میراث فرهنگی می‌تواند به شناخت جنبه‌های مختلف کمک کند، به عنوان مثال می‌بینیم که در شهرهای کویری از خاک چه استفاده‌هایی برای توسعه گردشگری استفاده می‌شود، در نتیجه برای اینکه توسعه پایدار اتفاق بیفتند باید از شهرهای تاریخی بیشتر و بهتر بهره بگیریم، زیرا رویکرد کشور هنوز آنطور که باید رویکری مبنتی بر حفظ سرمایه های میراثی نیست.

طالبیان ادامه داد: هر جا همه جامعه با هم روی مسئله‌ای تمرکز کردند موفقیت حاصل شد، موزه‌ها تنها ظرفیت برای توسعه گردشگری نیستند، به عنوان مثال می‌توان با بازسازی و آماده‌سازی شهرهای تاریخی برای اسکان مردم استفاده کرد. از طرفی موزه‌ها می‌توانند هم در زمینه ارائه میراث ملموس و هم میراث‌ناملموس فعالیت داشته باشند.

معاون میراث‌فرهنگی، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: میراث‌فرهنگی می‌تواند امنیت فرهنگی به بار بیاورد تا افراد با سابقه و هویت میراث آشنا شوند، مسیر آینده پایدار از گذشته می‌گذرد.

اگر فقط به توسعه موزه‌ها از طریق دولت تکیه کنیم، محدود می‌شویم

طالبیان با اشاره به شعار "هر خانواده یک مجموعه" گفت: اهمیت و ارزش معنوی آثار تاریخی مربوط به کل کشور است. در طرح "هر خانواده یک مجموعه" به دنبال این هستیم که با مشارکت مردم و سایر دستگاه‌ها توسعه موزه‌ها محقق شود و دولت تنها نگاه نظارتی بر این مسئله داشته باشد. اگر فقط بخواهیم بر توسعه موزه‌های دولتی کمک کنیم فعالیت‌های ما محدود می‌شود، باید دست خود را در استفاده از همه ظرفیت‌ها باز بگذاریم. تجربه توسعه موزه‌های غیر دولتی در بسیاری از کشورهای دنیا نیز انجام شده است.

وی اعلام کرد که با توجه به 12 ملیتی شدن نوروز و زمان کمی که تا عید نوروز داریم، بحث برنامه‌های نوروز 96، به عنوان یک میراث ناملموس یکی دیگر از محورهایی است که در پنل‌های تخصصی این همایش یک‌روزه دنبال می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: نوروز سال گذشته، 12 نوروزگاه ایجاد شد که امسال با همت همه استان‌ها قصد داریم این نوروزگاه‌ها را در کل کشور توسعه دهیم.

انتهای پیام/