تبلیغاتلاوروف: دولت و مخالفان سوریه در حال مذاکره‌اند/قصد داریم همکاری با تهران و آنکارا را زیاد کنیم

لاوروف: دولت و مخالفان سوریه در حال مذاکره‌اند/قصد داریم همکاری با تهران و آنکارا را زیاد کنیم

بین الملل > خاورمیانه - ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه، امروز (سه‌شنبه) گفت دولت سوریه در حال انجام مذاکراتی با مخالفان سوری پیش از نشست احتمالی گسترده میان دو طرف در شهر آستانه پایتخت قزاقستان است؛ مساله‌ای که مخالفان سوری درباره آن اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه این خبر را اعلام کرد.

هر چند که لاوروف نگفت مذاکرات فعلی کجا در حال برگزاری است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت: قصد داریم همکاری با آنکارا، تهران و دیگر کشورهای منطقه را درباره سوریه بیشتر کنیم.

این درحالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از عضو هیئت عالی مذاکرات در مخالفان سوریه که وابسته به عربستان است، نسبت به برگزاری نشست بین مخالفان و نظام سوریه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته، روسیه، ایران و ترکیه به همراه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه همگی پذیرفته‌اند که شهر آستانه، پایتخت قزاقستان میزبان دور بعدی مذاکرات صلح سوریه باشد.

همزمان خبرگزاری "نووستی" به نقل از یک منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داد که نمایندگان ارتش‌های روسیه و ترکیه نیز رایزنی‌هایی را با مخالفان سوری در شهر آنکارا درباره آتش‌بس سراسری احتمالی در سوریه داشته‌اند.

یک منبه روسی نیز به المیادین گفت: حضور نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه و نیروهای مورد حمایت ترکیه محوری مهم در دیدار آستانه است.

وی افزود: مسکو روی متن توافقی که قرار است در آستانه میان مخالفان و دولت سوریه امضا شود کار می‌کند.

همزمان وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزرای خارجه روسیه و ترکیه در یک گفت‌وگوی تلفنی امروز بر سر تلاش برای برقراری آتش‌بس در سوریه و تدارک برای مذاکرات صلح احتمالی در پایتخت قزاقستان توافق کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: وزرای خارجه روسیه و ترکیه در جریان این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت تکمیل سریع توافق‌ها بر سر پارامترهای عملی پایان دادن به اقدامات نظامی در سوریه و تفکیک مخالفان "میانه‌رو" از گروه های تروریستی و تدارک برای نشست در شهر آستانه تاکید کردند.

52310